Dlaczego produkty ekologiczne są droższe?

Jest to pytanie, które nie jeden z Was sobie zapewne zadawał. Dlaczego 1kg mąki ekologicznej jest droższy niż 1kg mąki
konwencjonalnej? Wiele osób zapewne odpowiadało sobie na to pytanie w najprostszy możliwy sposób – chwyt marketingowy.
Nic bardziej mylnego.

[ Potrzebujesz dodatku do obiadu? Sprawdź kasze dostępne w naszym sklepie ]

Odpowiedź na to pytanie rozpoczyna się już na samym początku, czyli w gospodarstwie ekologicznym. Sam zakup, np. ziarna do
zasiewu, które muszą być ekologiczne, jest droższy. Ziarno to pada na glebę, która nie jest nawożona chemicznymi nawozami.
I tu rozpoczyna się cała przygoda, która zatacza koło.

Ekologiczne uprawy, z racji braku syntetycznych nawozów oraz środków ochrony roślin automatycznie są skazane na niższe
plony. Dodatkowo niemodyfikowane genetycznie ziarno ma swoje naturalne ograniczenia. Opieka nad takim gospodarstwem
wykorzystuje biologiczne, a nie chemiczne sposoby ochrony, które przede wszystkim nie wpływają w zły sposób na środowisko.

[ Płatki – na pewno znajdziesz coś dla siebie na śniadanie! ]

Przetwórstwo ekologiczne jest dużo bardziej czasochłonne. Nie jest ono tak zmechanizowane jak w przypadku produkcji
konwencjonalnej (Na pytanie czym jest produkcja konwencjonalna odpowiadamy w artykule do którego link znajdziecie
pod tym artykułem) i wiele prac musi zostać wykonanych ręcznie. Następstwem kontroli oraz zdecydowanie bardziej
zaostrzonych wymagań nakładanych na takie zakłady czy gospodarstwa generują wyższe koszty utrzymania.

Dzięki wzmożonemu rygorowi produkcji, większemu nakładowi pracy otrzymujemy finalny produkt, który jest zdecydowanie
lepszy, a przede wszystkim zdrowszy dla naszego organizmu. (Dlaczego żywność ekologiczna jest lepsza – odpowiedź
znajdziecie w tekście, do którego link jest poniżej)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *