Orkisz

W ramach zdrowej i zbilansowanej diety jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi najważniejszych mikro- i makroelementów w pożywieniu. Domowe posiłki mogą być źródłem suplementacji niezbędnych składników w łatwo przyswajalnej formie. Należy pamiętać, by w diecie uwzględnić zróżnicowane źródła aminokwasów, witamin i białek, co też korzystnie wpłynie na różnorodność serwowanych dań. Ziarna orkiszu należą do grupy produktów zawierających szeroki skład niezbędnych składników. Dlaczego warto włączyć go do swojej diety?

Ziarna orkiszu – czym są?

Ziarna orkiszu wróciły do naszej diety stosunkowo niedawno, za sprawą nowego odkrywania znanych dużo wcześniej składników spożywczych. Dzisiaj cieszy się rosnącą popularnością również z uwagi na swoje właściwości zdrowotne. Orkisz jest zbożem pszenicznym, które ze względu na brak modyfikacji uchodzi za najzdrowszą odmianę pszenicy. Jego zjedzenie daje poczucie sytości i energię na dłuższy czas.
Wartości odżywcza ziaren orkiszu

Orkisz jest jednym z ulubionych ziaren osób dbających o przestrzeganie zdrowej diety. Ziarna orkiszu są bogatym źródłem składników takich, jak:

  • witamina A – wpływająca na proces widzenia oraz wzrost, regulująca wzrost tkanki nabłonkowej; ma działanie przeciwnowotworowe i odpornościowe;
  • witaminy z grupy B – która wspomaga działanie układu nerwowego, serca, mięśni i układu naczyniowego; jej niedobór zwiększa drażliwość oraz wzmaga uczucie przedłużającego się zmęczenia;
  • witamina E – przeciwutleniacz zapobiegający procesom starzenia się, zmniejsza też ryzyko wystąpienia skrzepów krwi, a w konsekwencji – zawału serca lub choroby zakrzepowo-zatorowej;
  • witamina K – niezbędna w procesie syntezy osoczowych składników krzepnięcia krwi zachodzącym w wątrobie. Niedobory tej witaminy mogą przekładać się na zmniejszenie tempa krzepnięcia krwi.

Ziarna orkiszu – jak włączać je do diety?

Ziarno orkiszu ma szerokie wykorzystanie w piekarnictwie. Można więc włączyć do diety bazujący na nich chleb, eliminując w ten sposób białe pieczywo. W EKO Hillar dostępne są certyfikowane ziarna orkiszu z ekologicznych upraw, które pozwolą na zdrowsze rozszerzenie diety dla Ciebie i Twoich najbliższych.