Pestki Dyni

Nasiona i pestki to bardzo prosty sposób, by szybko zwiększyć wartość odżywczą swojego posiłku. Można je stosować również jako zdrowe przekąski – ich właściwości zdrowotne sprawiają, że jest to zdecydowanie lepszy wybór, niż przekąski w postaci batoników i innych słodyczy składających się z cukrów prostych. Pestki dyni to stosunkowo duże pestki o charakterystycznym smaku i bardzo korzystnych właściwościach zdrowotnych. Dlaczego warto uzupełniać nimi swoje posiłki? Znajdziesz tu wszystko, co należy wiedzieć o pestkach dyni.

Pestki dyni – wartości odżywcze

Pestki dyni, dodawane bardzo często do pieczywa, ale również spożywane samodzielnie, zawierają dużo składników o pozytywnym oddziaływaniu na organizm. W pestkach dyni znajdują się witaminy – przede wszystkim są to witamina E, witamina C, witaminy A i K oraz witaminy z grupy, głównie witamina B6. Warto tutaj pamiętać, że pestki dyni mają stosunkowo dużo kalorii – w 100 gramach zawierają aż 560 kcal, a połowę wagi stanowią tłuszcze.

Pestki dyni – właściwości zdrowotne

Pestki dyni jako bogate źródło witamin i innych niezbędnych składników odżywczych, mogą być włączane do diety osób borykających się z różnymi dolegliwościami. Szczególnie zaleca się ich spożywanie mężczyznom. Obecna w pestkach dyni witamina E ma korzystny wpływ na płodność i produkcję plemników. Znajdujący się w pestkach dyni cynk dobrze wpływa na zdrowie mężczyzn – ma pozytywny wpływ na dolegliwości prostaty. Pestki dyni są więc świetnym źródłem cynku w diecie, co będzie miało znaczenie również dla osób uprawiających aktywny tryb życia. Cynk ma bowiem duży udział w budowie tkanki mięśniowej.

Pestki dyni są również źródłem kwasów omega-3. Oznacza to, że wpływają na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi, co ogranicza rozwój miażdżycy. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, pestki dyni spowalniają procesy starzenia organizmu.

Pestki dyni – jak je stosować?

Pestki dyni można spożywać samodzielnie, świetnie smakują podprażone na suchej patelni. Są też bardzo częstym dodatkiem do pieczywa – zarówno do ciasta, jak i w formie posypki. Pestki dyni można również dodawać do sałatek i innych dań gotowych.