Otręby gryczane

Ekologiczne otręby gryczane są jednym ze składników zdrowej i zbilansowanej diety. W otrębach gryczanych znajdziesz wartościowe składniki odżywcze, dzięki którym Twój posiłek nabierze dodatkowej wartości.

Czym są otręby gryczane?

Powstające z ziaren gryki ekologiczne otręby gryczane są produktem ubocznym produkcji mąki. W przeciwieństwie do zbóż, gryka oraz powstające z niej kasza, mąka czy otręby są pozbawione glutenu. Otręby gryczane składają się z łuski, która otacza charakterystyczne dla gryki, kanciaste nasiona. W składzie otrębów gryczanych mogą też znajdować się szczątki zarodków. Ekologiczne otręby gryczane pozyskuje się przede wszystkim z gryki zwyczajnej.

Wartości odżywcze w otrębach gryczanych

Ze względu na swoje właściwości, ekologiczne otręby gryczane są bogatym źródłem błonnika spożywczego – wpływa on korzystnie na funkcjonowanie układu trawiennego, przede wszystkim jego końcowych części. Błonnik zawarty w otrębach gryczanych nie ulega strawieniu, dlatego w naturalny sposób oczyszcza cały układ pokarmowy. Jest to skuteczna metoda na wszelkie problemy trawienne.

W otrębach gryczanych znaleźć można także składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym m.in:

  • fosfor, potas i magnez – wpływające na działanie układu odpornościowego, a także biorące udział w procesach metabolicznych,
  • chrom, selen, cynk, mangan czy żelazo – istotne w produkcji czerwonych krwinek oraz poprawiające koncentrację,
  • witamin z grupy B – mające znaczenie dla działania układu nerwowego.

Jak umieścić otręby gryczane w codziennej diecie?

Najlepszym sposobem na dodanie ekologicznych otrębów gryczanych do codziennych posiłków jest stosowanie ich w charakterze dodatku do produktów mlecznych. Świetnie sprawdzą się do tego jogurty, twarożki czy zdrowe desery.

Ekologiczne otręby gryczane po namoczeniu miękna, a charakterystyczna nuta gryki dobrze komponuje się z delikatnym smakiem nabiału. Można je również stosować w wypiekach i dodawać do ciast jako bezglutenowy zamiennik otrębów pszennych. Dostępne w sklepie EKO Hillar ekologiczne otręby gryczane posiadają certyfikaty świadczące o wysokiej jakości, co gwarantuje bogactwo wartościowych składników odżywczych.