Płatki owsiane zwykłe

Owsianka z dodatkami to jeden z synonimów zdrowego śniadania. Nie bez powodu. Stanowi zdrową alternatywę dla płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru i innych polepszaczy smaku.Płatki owsiane zwykłe mają jednak wiele ciekawych zastosowań, przez co warto na stałe wprowadzić je do swojej kuchni. Jakie wartości odżywcze posiadają płatki owsiane? W jaki sposób można je wykorzystać?

Płatki owsiane zwykłe – wartościowy składnik codziennego jadłospisu

Płatki owsiane wytwarzane są z owsa. Zboże to jest podstawą żywienia człowieka od czasów średniowiecza. Również z tego okresu pochodzi najpopularniejsze danie powstające na bazie płatków owsianych. W 100 g tego produktu znajduje się 366 kcal. Porcja tej wielkości zawiera 7 g tłuszczów nienasyconych. Są one istotne dla prawidłowego funkcjonowanie ludzkiego organizmu, który jednak nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć. Płatki owsiane zwykłe charakteryzują się także dużą zawartością węglowodanów i białka. Dzięki temu przygotowane na ich podstawie dania są pożywne oraz dostarczają energię na długi czas.

Płatki owsiane zwykłe – działanie prozdrowotne

Zdrowe posiłki powinny zawierać niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro- i makroelementy. Płatki owsiane zwykłe są bogatym źródłem:

  • witaminy E – wpływa ona na na stan skóry oraz chroni ją przed działaniem wolnych rodników,
  • witamin z grupy B – wspomagają działanie układu nerwowego, ich obecność w diecie jest istotna dla dobrego nastroju oraz sprawności intelektualnej,
  • błonnika spożywczego – nie ulega on trawieniu, a przemieszczając się przez całą długość układu pokarmowego, pomaga go oczyścić; błonnik znajdujący się w płatkach owsianych wspomaga w walce z zaparciami,
  • beta-glukanu – zmniejsza poziom cholesterolu; substancja pokrywa lepką warstwą układ pokarmowy, co opóźnia wchłanianie tłuszczów.

Zastosowanie płatków owsianych w pielęgnacji

Płatki owsiane można wykorzystać nie tylko w diecie. Ich właściwości będa miały zbawienny wpływ również na stan skóry, jeśli zostaną wykorzystane jako baza do maseczki. Znajdujące się w nich przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia. Są też w stanie łagodzić podrażnienia oraz oczyszczać skórę. Płatki owsiane zwykłe dostępne w sklepie EKO Hillar posiadają certyfikat ekologiczny, świadczący o najwyższej jakości produktu.