Gryka

Ekologiczne ziarno gryki

Ziarno gryki jest jednym z najczęściej hodowanych w celach spożywczych ziaren. Te niewielkie, pozbawione glutenu ziarna stają się coraz chętniej wybieranym zamiennikiem ziaren glutenowych. Grykę można stosować jako element pełnowartościowego posiłku, ale można również z niej przygotować dania wymagające więcej pracy. Dlaczego warto regularnie spożywać grykę i w jaki sposób można wykorzystać ją w kuchni? Oto najważniejsze powody, dla których ekologiczne ziarno gryki powinno na stałe zagościć w Twojej kuchni!

Ekologiczne ziarno gryki – wartości odżywcze

Obecnie, ze względu na wzmożoną świadomość zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety, ekologiczne ziarno gryki coraz chętniej gości w naszych jadłospisach. Powodem jest duża zawartość składników odżywczych – w gryce występuje wysoka ilość białka o dobrej przyswajalności, przy jednoczesnej niskiej zawartości zbędnych tłuszczów. Jak już wspomnieliśmy, ziarno gryki pozbawione jest glutenu, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowane przez osoby cierpiące na celiakię lub wykluczające produkty glutenowe z innych powodów. W sklepie internetowym EKO Hillar ekologiczne ziarno gryki dostępne jest w dwóch rozmiarach, dzięki czemu dostosujesz zakupy do swoich potrzeb.

Ekologiczne ziarno gryki – dobry wybór dla zdrowia

Decyzja o włączeniu ziarna gryki do swojego jadłospisu wpłynie korzystnie nie tylko na stan zdrowia osób z nietolerancją glutenu. Zdrowa i zbilansowana dieta to dobra decyzja w przypadku każdej osoby, jednak ziarna gryki szczególnie dobrze mogą wpłynąć na osoby cierpiące na podwyższony cholesterol. Ziarno gryki, bogate w błonnik, realnie zadziała na jego obniżenie. Nie tylko pozwoli oczyścić układ trawienny, ale także zabezpieczy jego wewnętrzne ściany dodatkową warstwą ochronną, która z kolei zmniejszy ilość wchłanianego „złego” cholesterolu. Błonnik pozwala też na dłużej zaspokoić uczucie głodu, co sprzyja włączeniu ziarna gryki do diety odchudzającej. Grykę docenią także osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą. Z uwagi na obecność węglowodanów złożonych, ziarno gryki nie powoduje szybkiego wzrostu insuliny.