Kasza gryczana prażona

Kasza gryczana to jeden ze składników zbilansowanej diety, cieszący się niesłabnącą popularnością. Doceniają ją również osoby mające na uwadze troskę o własne zdrowie i wysportowaną sylwetkę. Ekologiczna kasza gryczana prażona może mieć bardzo szerokie zastosowanie, od samodzielnych dań, przez dodatki obiadowe aż po desery. Dlaczego warto sięgać po kaszę gryczaną? Jakie wartościowe składniki można w niej znaleźć?

Ekologiczna kasza gryczana – prażona czy nieprażona?

Kasza gryczana jest dostępna w Polsce w dwóch odsłonach. Ekologiczna kasza gryczana prażona to ziarna gryki poddane obróbce termicznej. W jej wyniku otrzymuje się produkt o ciemniejszym kolorze i bardziej wyrazistym smaku. Kasza gryczana nieprażona to kasza nie poddana temu procesowi. Ziarna pozostają jasne, a kolor jest delikatniejszy, nie dominuje w posiłku. Kasza gryczana, zarówno prażona, jak i biała, to produkty bezglutenowe. Mogą więc z nich korzystać osoby chore na celiakię lub wykluczające ze swojej diety gluten.

Ekologiczna kasza gryczana prażona – dlaczego warto mieć ją w kuchni?

W produktach przyrządzonych na bazie gryki, takich jak mąka, otręby, czy ekologiczna kasza gryczana prażona, znajdują się minerały, witaminy i inne substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Należą do nich:

  • magnez – dzięki swojej odporności na wysokie temperatury nie ubywa go na etapie prażenia; magnez jest odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę energetyczną organizmu, wzmacnia i dodaje energii, jest także ważnym czynnikiem wzrostu i przemiany materii;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe – niezwykle istotne m.in. w profilaktyce miażdżycy;
  • błonnik – kasza gryczana ma ponad dwa razy więcej tego składnika, niż ryż czy makaron; błonnik wspomaga trawienie oraz wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, oczyszczając dolne partie układu pokarmowego;
  • skrobia – znajdująca się w kaszy gryczanej skrobia stopniowo uwalnia się w żołądku, stając się długotrwałym źródłem energii.

Dostępne w sklepie EKO Hillar kasze gryczane są zdrowym i naturalnym źródłem cennych składników dla całej rodziny.